Англо-мовний табір




 Л І Т Н І Й 

А Н Г Л О М О В Н И Й

Т А Б І Р





Заняття N2
Тема: Travelling
Мета: розвиток мовленнєвих навичок;
           розвиток навичок читання;
           повторення правил поведінки в школі, по дорозі до школи, на вулиці.

                                   Хід заняття

І. Початок заняття
1. Привітання    
2. Оголошення теми, мети
ІІ. Повторення правил поведінки на  вулиці, по дорозі до школи, в школі
ІІІ. Робота з віршем

Poem
Stop! Look! Listen!
The trams and cars in our town
Run up and down, up and down!
Stop! Look at the light!
First look to the left
And then to the right.
Stop! Look and listen!
Before you cross the street
Use your eyes, use your ears
And then use your feet.

IV. Jigsaw reading
T: Children, you are to compile the meaningful texts using the sentences below. Work in groups. The group which manages to do it first will be the best.

 Text 1
1)    My brother is a student. Last year he went to London. When he came to London, he thought that something was wrong with the traffic.
2)    In London and in other towns of England the cars and buses go on the left side of the street, and not on the right.
3)    In Ukraine the cars and buses go on the right side of the street.
4)    When people in Ukraine want to cross the street, they must look first to the left, then to the right.
5)    But in England people must look first to the right and then to the left.
6)    All the buses in London have a conductor. People pay him the fee. The conductor gives them tickets and change.
7)    In Kyiv and in many towns of Ukraine we have conductors in buses, trolley-buses and trams as well.

Text 2
1)    Sashko Melnyk from the 7A form went to another  town to visit his uncle’s family.
2)    It was a modern town but not large. Its streets were straight, and a small square in the centre was very beautiful.
3)    After looking at the address on a piece of paper Sashko crossed the street and stopped near a new building. It was his uncle’s house.
4)    When the door on the second floor opened, Sashko saw his uncle. “ Oh, we are  so glad to see you! How did you find your way?” asked uncle Petro.
5)    “I have travelled already with my parents and I know how to find the road or a street or an interesting building in a town”.
6)    Well, it wasn’t difficult”, answered Sashko.
T: Children, read the texts out loud and give the titles to them.

V. Group work
T: Modern life is impossible without travelling. We often get tired of the same surroundings and daily routine. We need some relaxation to restore our mental and physical resources. You will acquaint with the proverb which prove the fact. But to read them  you have to put  the words in correct order.
Every departure has an arrival.
Poor man’s luggage is always light.
He that travels fast, knows much.
On a long journey even a straw weighs heavy.
Every journey gives you its own flavor.
The quieter you travel, the faster you get.

VI. Speaking
T: You can see John Clark’s quotation on the board:
“He that travels far knows much”.
I think these words can be the motto of our lesson. What do you think about this quotation?
Possible answers:
P1:I think it’s true. Travelling develops our outlook.
P2: To my mind, if you visit different countries, you get acquainted with their culture.
P3: Travelling develops our imagination.
P4: Travelling is exciting, it means adventure.
P5: Travelling helps us to study foreign languages.
P6: You meet different people and make friends.

VII. Vocabulary revision
T: Fill in the blanks with the words: travel, travels, or travelling.
1.     … broadens the mind. (Travelling)
2.     Has he back from his … yet? (travel)
3.     … at night can be dangerous. (Travelling)
4.     He is writing a book about his …(travels)
5.     Air … is becoming very popular.
6.     Have you read “The … of Marco Polo”? (travels)
7.     … was slow in old days. (Travelling)
8.     They have been … across the country for a month.(travelling)
9.     9. “Gulliver’s …” first came out in 1726.(travels)

VII. Speaking
1.     T: Why do people travel?
Students’ suggestions:
-         They want to visit new countries.
-         I think they like to rest in different countries.
-         Very often they travel on business.
-         They like to receive new impressions.
-         People have money and time.

2.     T: What do you think when you hear the word travelling? Children work at the blackboard making a spidergram about travelling.
3.     Make a story based on the spidergram.
                          
                           

 VIII. Підсумок заняття








Заняття N4
Тема: Travelling
Мета: розвиток мовленнєвих навичок;
           розвиток навичок аудіювання;
Обладнання: компютер, презентація, олівці, папір, фломастери.

Хід заняття
 
І. Початок заняття
1. Привітання    
2. Оголошення теми, мети
ІІ. Робота з віршем
ІІІ. Повторення прислівїв
IV. Розвиток мовленнєвих навичок
1.     Повторити переваги та недоліки різних видів транспорту
2.     Гра «Відгадай» використовуючи карточки з малюнками
Один з учнів витягує карточку. Якщо вона із знаком «+», то він описує переваги даного виду транспорту, а якщо «-«, товін описує його недоліки.  Інші учні відгадують цей вид транспорту.
V. Відгадай “Who these people areКарп’юк 9 клас Ex.8 p.6
VI. Підведення підсумків мовної дискусії
                                 


VII. Розвиток навичок аудіювання
Перегляд презентації “Traveling” виконаної Савченко Н.
Обговорення презентації.
VIII. Розвиток мовленнєвих навичок
Розкажіть про свій улюблений вид транспорту та обґрунтуйте свою відповідь.
What is your favourite way of travelling? Why?
IX. Проектна робота
Намалюйте свій улюблений вид транспорту
Х. Робота з прислівям
“The more I see of the other countries, the more I love my own one.”















Заняття N8
Тема: Great Britain
Мета: розвиток мовленнєвих навичок;
           розвиток навичок аудіювання;
Обладнання: комп’ютер, фільм, олівці, папір, фломастери.

Хід заняття

І. Початок заняття
1. Привітання    
2. Оголошення теми, мети
ІІ. Мовленнєва зарядка
Discussion “Geographical Position, Climate, Economy, Population of Great Britain”
English 18 (162) p.23 Ex.1 a, b
III. Фонетична зарядка
Робота з віршем про Великобританію
English 24 (456) Ex. 4 p.8
IV. Розвиток навичок аудіювання. Робота над прослуханим текстом.
1.Interesting facts about Britain and the British
English 25-26(409-410) p.25
2.Now let’s make up a mind-map of our conversation. Listen to the descriptions of five cities in England and guess which city is being described.
English №40 (328) Ex.1p.9
V. Гра
Unite into two groups. Each of the teams will ask and answer questions.
English №24(456) Ex.2p.8

VI. Робота з висловом
“The man who is tired of London , is tired of life
VII. Розвиток навичок аудіювання
 Прослухайте текст і порівняйте рух транспорту у Великобританії та в  Україні.
Now I invite you to listen about the traffic in London and compare it with the traffic in Ukraine.
English 44(380) Ex.2p.22
VIII. Розвиток мовленнєвих навичок
What places of interest can you name in London? What do you know about them?
IX. Здогадайся слово
“Guess where you are?” Your task is to guess where you are and then describe this place.
English 24(456) Ex.3p.8
X. Перегляд відео
ХІ. Проектна робота
Намалюйте “How can you represent Great Britain”
XII. Підсумок заняття









Заняття N12
Тема: Australia
Мета: розвиток мовленнєвих навичок;
           розвиток навичок аудіювання, читання;
Обладнання: комп’ютер, фільм, олівці, папір, фломастери.

 Хід заняття

І. Початок заняття
1. Привітання    
2. Оголошення теми, мети
ІІ. Фонетична зарядка Ex. 19 p.298, 7 клас
ІІІ. Мовленнєва зарядка
Imagine that you are the members of the team “What? Where? When? What questions would you ask Australians to learn the most interesting piece of Information about Australia?
IV. Розвиток навичок читання
1.     Читання, переклад тексту “The Unknown Southern Land” Ex. 21 p. 299
2.     True – False Ex. 22 p. 302
3.     Answer the questions Ex.23 p. 302
4.     Look at the map of Australia and say Ex.25 p.302
V. Розвиток навичок аудіювання “The most Extraordinary country to explore”
1. Зняття труднощів розуміння тексту
2. True – False Ex.23 p.321
3. Complete the sentences Ex.24 p.321
VI. Speaking
Some Australians and aborigines came to our press-centre to communicate with the journalists from different newspapers and magazines.
English № 25-26 (313-314) p.31
VII. Video watching
VIII. Quiz “Do you know Australia?”
English 25-26 (313-314) p.32
IX. Crossword
English №18 (66) р.7
X. Project
Australia the Beautiful
XI. Підсумок заняття



Комментариев нет:

Отправить комментарий